niedziela, 20 listopada 2016

Akwarium iwagumi

Witam;)


Nadszedł czas na kolejnego posta:D Dziś omówię krótko temat istotny dla wszystkich decydujących się na zmiany w akwarium, lub szukających inspiracji- przyszedł czas na akwarium typu iwagumi. Od razu zapowiem, że w najbliższym poście opiszę akwarium typu Malawi:)      

     fot akwarium.info.pl-iwagumi





Jest to niewątpliwie najstarszy styl, którego źródło można odnaleźć w sztuce tworzenia japońskich ogrodów. Odpowiednio ustawione skały są główną formą dekoracji.Pamiętajmy żeby liczba skał, była zawsze nieparzysta. Zanim zdecydujemy się jak ustawić kamienie, powinniśmy pamiętać że zwykle środek ciężkości aranżacji przesuwa się w jedną ze stron. Przy tworzeniu tego typu aranżacji warto kierować się zasadą złotego podziału, która mówi o tym, że centrum całej aranżacji powinno znajdować się w miejscu, gdzie stosunek odległości od boków akwarium ma  około 1:1,6.Ilustracja poniżej pokazuje, jak wyznaczyć punkt który ma najbardziej przyciągać wzrok w naszym zbiorniku. Jest to bardzo istotne nie tylko w akwarium typu iwagumi.                     fot krewetkoManiak-złoty podział


Ważną rolę w akwarium tego typu pełni roślinność. Do obsadzenia 1 planu, żeby stworzyć tak zwany 'trawniczek' możemy użyć np glossostigma elatinoides, eleocharis parvula, eleocharis acicularis. Aby okolica skał była dobrze zagospodarowana możemy obsadzić ją np. blyxa japonica lub staurogyne repens. Pamiętajmy też żeby nie przesadzić z ilością gatunków oraz żeby nie sadzić roślin z dużymi liśćmi bo po prostu zepsują efekt.

Wybierając mieszkańców dla naszego iwagumi mamy całkiem spore pole do popisu. Najlepiej pod względem estetyki, będzie wyglądała spora ławica kąsaczowatych np wszystkie bystrzyki, neony,lub zwinniki. Dopełnieniem obsady mogą być np otoski lub większe krewetki np amano

Zapraszam do czytania dalszych postów oraz komentowania:) 

czwartek, 10 listopada 2016

Akwarium low-tech

Witam:)


Od ostatniego posta minęło trochę czasu, ale to przez sporo obowiązków. Teraz posty będą się ukazywały rzadziej, (4 na miesiąc) lecz będą nieco dłuższe i na końcu każdego będę zapowiadał temat kolejnego wpisu.
Dzisiaj opiszę temat akwariów typu low-tech. Temat bardzo przydatny szczególnie dla początkujących akwarystów lecz nie tylko;)

Akwarium low tech- jak mówi nazwa, jest to baniak o niskim poziomie techniki użytej do jego prowadzenia. Podstawową zasadą jest to, aby pod żwirem była warstwa ziemi, która służy jako nawóz dla roślin.Zbiorniki tego typu są zwykle prawie że bezobsługowe .Ogólnie akwaria te są roślinne i nie używa się w nich CO2 nawozów oraz mocnego światła.
W takim akwarium niestety jesteśmy nieco ograniczeni co do wyboru roślin, ponieważ bardziej wymagające gatunki mogą nie dać rady.Według opinii niektórych akwarystów między ziemią i żwirem należy umieścić siatkę,według mnie nie jest to konieczne ale na pewno nie zaszkodzi( oczka nigdy nie mogą być za małe ok 0.5 cm)                                                                                                                                       fot. Akwaria.strefa.pl- low tech

Kilka wskazówek dotyczących 'low-techa':

* światło nie powinno przekraczać 0.25-0.5 W/L
* zbiornik należy obficie obsadzić roślinami
* podmiany niewielkie bez odmulania żwirku
* najlepiej użyć zwykłej ziemi bez nawozów warstwa 3cm

Nie wiem czy mogę każdemu polecić ten typ zbiornika bo 100% low techa nigdy nie prowadziłem, ale zdaje mi się ono dobrym pomysłem dla akwarysty z ograniczonym budżetem czy wiadomościami, na temat nowinek technicznych, bo przecież ten typ zbiornika znany jest od dawna,lecz ostatnio znowu stał się popularny:)

W następnym poście opisze akwarium typu iwagumi. Serdecznie zapraszam do czytania moich wpisów  oraz komentowania:D