niedziela, 11 grudnia 2016

Akwarium Malawi

Witam wszystkich:)


fot TwojeAkwarium24.pl

Przez pewien czas nie ukazywały się posty ale czas to nadrobić;) Dziś napiszę bardzo ogólnikowo na czym polega typ akwarium zwany Malawi.


Masz dość marniejących roślin, ciągłego dozowania nawozów i braku efektów? Może zainteresuję Cię akwarium Malawi ;) Jezioro, którego biotop postaram się Wam przybliżyć znajduje się w południowo - wschodniej Afryce. Jego wody podzielone są pomiędzy trzy państwa: Malawi Tanzanię i Mozambik.


Ryby z jeziora Malawi przykuwają uwagę niemal każdego akwarysty za sprawą pięknego ubarwienia, sposobu poruszania się oraz interesującej formy wychowania narybku - w razie zagrożenie młode wypływają do pyska matki.


Przyjmuje się, że minimalne akwarium dla tego rodzaju ryb powinno mieć ok. 150 litrów pojemności, lecz myślę że w popularnej dobrze urządzonej '112 stce' ryby będą miały wystarczająco miejsca.Warto jednak pamiętać że, im większy zbiornik, tym łatwiej utrzymać w nim równowagę biologiczną, więc jeśli mamy miejsce i fundusze warto zakupić większy baniak (+200l).



Kiedy jesteśmy pewni, że to biotop biotop Malawi będzie pasjonował nas przed najbliższe miesiące czy lata, czas na wybór wystroju akwarium. Ten biotop daje mniejsze pole do popisu niż, np akwarium roślinne, lecz przy dobrym zaplanowaniu układu skał, możemy stworzyć pasjonujący fragment afrykańskich wód. Warto poświęcić trochę czasu na wybór piasku,(w większości tego typu akwariów właściciele decydują się na piasek kwarcowy), innymi elementami wystroju powinny być: skały z ciekawą strukturą,niebieski tło (według mnie najładniejsze w tego typu zbiornikach) i ewentualnie jakieś rośliny np. anubiasy. Warto na dnie akwarium przed zasypaniem piaskiem położyć matę/styropian, ponieważ pyszczaki uwielbiają kopać w piasku i chyba warto zabezpieczyć się przed zalaniem podłogi ;)


Wybór mieszkańców 112l


Na wstępie musimy pamiętać, że pyszczaki nie żyją w parach. Samiec, nie mając konkurencji z własnego gatunku nie pokaże pełni swoich barw, a cały czas będzie skupiał się na jednej samicy. Dlatego też najlepiej jest trzymać w jednym zbiorniku więcej niż jednego samca. Na każdego osobnika płci męskiej powinny przypadać co najmniej 2 samice. Według mnie jako obsada standardowego zbiornika 112l(80cm) powinny przypadać 2 samce i 6 samic. Ze względu na mały litraż zbiornika musimy zdecydować się tylko na 1 łagodny gatunek Pseudotropheus saulosi lub Iodotropheus sprengerae.

 fot. second nature aquariums                                                                              fot rybyakwariowe.eu                                 



















P.S Jak w każdym akwarium, ważne jest oczywiście dojrzewanie zbiornika i odpowiednia filtracja. W sprawie oświetlenia możemy pokombinować wybierając jedną świetlówkę typowo morską, a drugą wybarwiającą ryby, myślę że może dać to ciekawy efekt. W następnym wpisie opiszę interesująca grupę ryb do stosunkowo niewielkich akwariów- pielęgniczki


Czekam na komentarze oraz zapraszam do regularnego czytania moich wpisów:D

Pozdrawiam:)





niedziela, 20 listopada 2016

Akwarium iwagumi

Witam;)


Nadszedł czas na kolejnego posta:D Dziś omówię krótko temat istotny dla wszystkich decydujących się na zmiany w akwarium, lub szukających inspiracji- przyszedł czas na akwarium typu iwagumi. Od razu zapowiem, że w najbliższym poście opiszę akwarium typu Malawi:)      

     fot akwarium.info.pl-iwagumi





Jest to niewątpliwie najstarszy styl, którego źródło można odnaleźć w sztuce tworzenia japońskich ogrodów. Odpowiednio ustawione skały są główną formą dekoracji.Pamiętajmy żeby liczba skał, była zawsze nieparzysta. Zanim zdecydujemy się jak ustawić kamienie, powinniśmy pamiętać że zwykle środek ciężkości aranżacji przesuwa się w jedną ze stron. Przy tworzeniu tego typu aranżacji warto kierować się zasadą złotego podziału, która mówi o tym, że centrum całej aranżacji powinno znajdować się w miejscu, gdzie stosunek odległości od boków akwarium ma  około 1:1,6.Ilustracja poniżej pokazuje, jak wyznaczyć punkt który ma najbardziej przyciągać wzrok w naszym zbiorniku. Jest to bardzo istotne nie tylko w akwarium typu iwagumi.                     fot krewetkoManiak-złoty podział


Ważną rolę w akwarium tego typu pełni roślinność. Do obsadzenia 1 planu, żeby stworzyć tak zwany 'trawniczek' możemy użyć np glossostigma elatinoides, eleocharis parvula, eleocharis acicularis. Aby okolica skał była dobrze zagospodarowana możemy obsadzić ją np. blyxa japonica lub staurogyne repens. Pamiętajmy też żeby nie przesadzić z ilością gatunków oraz żeby nie sadzić roślin z dużymi liśćmi bo po prostu zepsują efekt.

Wybierając mieszkańców dla naszego iwagumi mamy całkiem spore pole do popisu. Najlepiej pod względem estetyki, będzie wyglądała spora ławica kąsaczowatych np wszystkie bystrzyki, neony,lub zwinniki. Dopełnieniem obsady mogą być np otoski lub większe krewetki np amano

Zapraszam do czytania dalszych postów oraz komentowania:) 

czwartek, 10 listopada 2016

Akwarium low-tech

Witam:)


Od ostatniego posta minęło trochę czasu, ale to przez sporo obowiązków. Teraz posty będą się ukazywały rzadziej, (4 na miesiąc) lecz będą nieco dłuższe i na końcu każdego będę zapowiadał temat kolejnego wpisu.
Dzisiaj opiszę temat akwariów typu low-tech. Temat bardzo przydatny szczególnie dla początkujących akwarystów lecz nie tylko;)

Akwarium low tech- jak mówi nazwa, jest to baniak o niskim poziomie techniki użytej do jego prowadzenia. Podstawową zasadą jest to, aby pod żwirem była warstwa ziemi, która służy jako nawóz dla roślin.Zbiorniki tego typu są zwykle prawie że bezobsługowe .Ogólnie akwaria te są roślinne i nie używa się w nich CO2 nawozów oraz mocnego światła.
W takim akwarium niestety jesteśmy nieco ograniczeni co do wyboru roślin, ponieważ bardziej wymagające gatunki mogą nie dać rady.Według opinii niektórych akwarystów między ziemią i żwirem należy umieścić siatkę,według mnie nie jest to konieczne ale na pewno nie zaszkodzi( oczka nigdy nie mogą być za małe ok 0.5 cm)                                                                                                                                       fot. Akwaria.strefa.pl- low tech

Kilka wskazówek dotyczących 'low-techa':

* światło nie powinno przekraczać 0.25-0.5 W/L
* zbiornik należy obficie obsadzić roślinami
* podmiany niewielkie bez odmulania żwirku
* najlepiej użyć zwykłej ziemi bez nawozów warstwa 3cm

Nie wiem czy mogę każdemu polecić ten typ zbiornika bo 100% low techa nigdy nie prowadziłem, ale zdaje mi się ono dobrym pomysłem dla akwarysty z ograniczonym budżetem czy wiadomościami, na temat nowinek technicznych, bo przecież ten typ zbiornika znany jest od dawna,lecz ostatnio znowu stał się popularny:)

W następnym poście opisze akwarium typu iwagumi. Serdecznie zapraszam do czytania moich wpisów  oraz komentowania:D


środa, 19 października 2016

Akwarium BW czyli Czarne Wody

Witam;)

Dzisiaj postaram się przybliżyć wam temat Akwarium biotopu Czarnych Wód czyli BW(z ang)

W naturze czarne wody występują głownie w Ameryce Południowej, lecz jest wiele miejsc na świecie gdzie możemy je także zobaczyć, m.in w Azji oraz w Europie nawet w Polsce- (torfianki)
Akwarium typu BW jest niemal całkowicie pozbawione roślin, nie wliczając w to pojedynczych roślin powierzchniowych ( pistia, limnobium rozłogowe, wgłębka wodna),woda jest miękka i pozbawiona drobnoustrojów chorobotwórczych, także jeśli macie problem w akwarium z glonami lub pleśniejącą ikrą, ten zbiornik to idealna propozycja:D
Dekoracje to głownie rozmaite korzenie, czasem także łupiny kokosa, dno pokrywa warstwa butwiejących liści, oraz pojedyncze gałązki. Podłoże to oczywiście drobny piasek.
 zdjęcie ze strony Akwarystyka Tradycyjna- Akwarium BW
Jako mieszkańcy tego zbiorniką najlepiej będą się czuły wszystkie pielęgniczki(np kakadu ramiereza, borelli) .
Gwarantuje że przysporzą każdemu wiele radości przez to, że przy takiej miękkości wody nie będą miały problemu z utrzymaniem ikry i wychowaniu młodych. Jako dodatek do nich świetne będą neony. W tym świetle będą wyglądały zjawiskowo. Alternatywą dla pielęgniczek mogą być skalary lecz wymagają wyższego zbiornika.
Przy tym typie akwarium, nie można przesadzić ze światłem aby nie zepsuć klimatu zbiornika. Może zamiast świetlówki wybrać punktowe power ledy, koniecznie ciepłej barwy.Kolor wody w tego typu akwariach spowodowany jest liśćmi na dnie oraz często filtracją przez torf.

 zdjęcie z forum akwarystycznego Skalar- użytkownik piczu 14-Akwarium BW

Podsumowując ten typ zbiornika na pewno jest godny uwagi, nada ciekawego klimatu pomieszczeniu a ryby będą zadowolone. Przy okazji możemy oszczędzić na roślinach, specjalistycznych dyfuzorach CO2 itd a opieka nad akwarium będzie ograniczona do karmienia jego mieszkańców:)

czwartek, 13 października 2016

Typy akwariów oraz proponowane obsady:)

Witam;)

To już 2 post, teraz już tylko z górki:D Dziś napisze parę słów o akwarium biotopowym, oraz o najpopularniejszym typie szczególnie u początkujących- zbiorniku towarzyskim

fot ze strony Super Akwarium- Prętnik Karłowaty
Wstęp

Akwarium biotopowe- ideą którą kierują się akwaryści, decydujący się na ten właśnie typ jest odwzorowanie rybom ich naturalnego środowiska w jakim żyją. Dobierane są wtedy szczegółowo rośliny i zwierzęta, czasem sprowadzane nawet z danego kontynentu ( odłów). Takie połączenie ryb i ich naturalnego środowiska sprawi że, każdy z nas np. może w domu mieć mały kawałek azjatyckiej rzeki i obserwować naturalne zachowania jej mieszkańców.

Biotop Azja

Każdy biotop możemy podzielić na kilka pomniejszych, gdyż nawet na jednej rzece istniej wiele rożnych obszarów ( górny bieg/ dolny bieg nurt czy rozlewiska) Także postaram się nikogo nie zanudzić;p Podstawowy biotop azjatycki charakteryzuje bujna roślinność, duża ilość korzeni i kryjówek. Jako podłoże dobry będzie drobny jasny żwirek lub piasek.
Rośliny :  nurzańce,limnofile,zwartki, nadwódki,blyxa, pistia,mikrosoria
 Ryby: guramiowate (gurami, prętniki, bojowniki), karpiowate ( razbora klinowa, borneańska), brzanki,piskorki, oraz do małych akwariów- babki
Tu mamy tabele na której są przedstawione niektóre z odmian bojowników, głownie syjamskich. Te ryby są śliczne:D i możemy je trzymać już dobrze urządzonym zbiorniku 30 l ale nigdy nie w kuli!

zdjęcie ze strony Bojownik Syjamski-bojowniki


Akwarium towarzyskie

Najprościej mówiąc, jest to akwarium które zamieszkują ryby z różnych kontynentów, które pasują do siebie pod względem wymagań( temperatura wody, ph, wielkość akwarium). Akwarium to ma sprawiać nam radość i daje nam możliwość posiadania w jednym zbiorniku kilku gatunków naszych ulubionych ryb. Zakładając takie akwarium, jak i zresztą każde trzeba pamiętać aby ryby zamieszkujące w nim tolerowały siebie nawzajem. I na koniec....

Kilka przykładowych obsad do małych zbiorników
akwarium do 30l: 
*1 bojownik  lub stadko krewetek np red cherry
* stadko razbory galaxy lub neon simulans( max 8-10)
*kilka samców gupika pawie oczko lub endlera 

W następnym poście przybliżę temat,obcy niektórym nawet profesjonalnym akwarystom-biotop Czarnych Wód czyli BW.

poniedziałek, 10 października 2016

Początki mojej przygody z akwarystyką

 Początki mojej pasji:) 

Witam:)
 To mój pierwszy post i na pewno nie ostatni;) Nazywam się Filip  a moją przygodę z akwarystyką zacząłem 2 lata temu czyli dalej jestem początkujący;). Jak prawie wszyscy zaczynałem od małego akwarium 30l braku wiedzy, co czasem powodowało małe i większe wpadki;D  Każdy z nas ma jakieś pasje, jednych fascynuje rysowanie innych gry na konsole, lecz mnie zainspirował podwody świat który każdy może stworzyć w domu.
Jak każdy wie, w akwarium głównymi mieszkańcami są zazwyczaj ryby, lecz od kilku lat na naszym rynku stały się ta także popularne krewetki. Mam nadzieję, że dzięki mojemu blogowi przybliżę wielu osobom pasję jaką jest akwarystyka oraz opisze jak założyć krok po kroku zbiornik, jak dbać o rośliny,  jak wybrać mieszkańców naszego podwodnego zakątka oraz podzielę się uwagami i doświadczeniem. Oczywiście nie zabraknie wielu zdjęć w tym także, mojego zbiornika:)

Zdjęcia na tym blogu są dodawane na podstawie licencji CC-SA
Akwarium roślinne
fotka z forum rośliny akwariowe.pl- zbiornik holenderski
Ten typ akwarium które widzimy na fotografii  to zbiornik roślinny. Wymaga dużego świetlenia (powyżej 0.5 wata na litr) żyznego podłoża, stosowania nawozów oraz dozowania Co2. Główną role pełnią tutaj rośliny. Trzeba pamiętać o zasadzie 3 planów( z przodu rośliny tworzące 'trawniczek' , na 2 planie rośliny dorastające do max 10 cm z tyłu rośliny łodygowe dorastające do tafli wody). Moje propozycje dotyczące flory:
1 plan:   np.eleocharis parvula, mały heniek, jeśli mamy słabsze oświetlenie to np anubias nana  lub gałęzatka
2 plan np  kryptokoryny ,blyxa japonica lub pogostemon helferi
3 plan np rotala green lub red, nurzaniec, hygrofilia-(wszytkie rodzaje)
Wszystkie nazwy są to tylko propozycje, w sklepach jest dostępnych wiele rodzajów roślin i jest w czym wybierać:D

Tym krótkim wpisem żegnam się z wami na dziś, w następnym wpisie przybliżę temat akwarium biotopowego oraz towarzyskiego. Podpowiem jak wybrać dekoracje do typu akwarium oraz zaproponuje obsadę do małych zbiorników:)