wtorek, 18 kwietnia 2017

Pielęgniczki

Witam wszystkich po długiej przerwie;)   


Dziś postaram się Wam w ogromnym skrócie przybliżyć temat  pielęgniczek. Napisze o tych dostępnych w sprzedaży w Polsce, czyli kilku najpopularniejszych. Dlaczego właśnie te ryby? Ponieważ nadają się do większości zbiorników. Już w dobrze urządzonym akwarium 54l możemy sobie pozwolić na jedną parkę np ramirezek. Grupa tych ryb charakteryzuje się interesującymi zachowaniami terytorialnym, jak i wychowem młodych.Należy im zapewnić dobrze zagospodarowane dno, gdyż spędzają tam większość dnia, odpowiednie podłoże oraz zróznicowany pokarm( co  jakiś czas żywy lub mrożony) Przejdźmy do  ogólnej charakterystyki gatunków:


Pielęgniczka ramireza - zdecydowanie w czołówce jeśli chodzi o dostępność w handlu. Pochodzi z Ameryki Południowej ( Weneuela , Kolumbia) Pokojowa i towarzyska ryba, należy ją trzymać w parach, w zbiorniku minimum 54l.Osiąga rozmiar max 6cm( w moim zbiorniku) Samicę możemy poznać po mniejszym rozmiarze i różowym 'brzuchu' Jeśli chodzi o podłoże to w większości źródeł pisze o piasku,lecz hodowałem te rybki parę lat na żwirku drobnej granulacji z zaokrąglonymi bokami i miały się dobrze kilka razy ikra licz nigdy nie odchowałem młodych:(. Oczywiście jeśli zakładamy akwarium i wiemy od początku że właśnie zdecydujemy się na pielęgniczki wybierzmy piasek gdyż większość ryb z tej rodziny czyści nim skrzela ale gdy mamy już zbiornik i wymarzą nam się te ryby uważam że nie ma potrzeby robić restartu z zmianą podłoża. Ważną sprawą przy hodowli tych ryb jest jakość wody i konieczne regularne podmiany oraz gęste obsadzenie zbiornika. Możemy spotkać te ryby w odmianie electric blue oraz gold oczywiście nie w naturze tylko wytworzone w laboratoriach;)


Pielęgniczka kakdu - Pochodzi z Ameryki Południowej występuje w wielu formach barwnych
Tu występuje dużo większy dymorfizm płciowy niż u ramirezek gdyż samiec ma wielką i ubarwioną płetwę grzbietową  i ogonową oraz dorasta do 8 cm. Ryby te trzymamy w haremach 3 samice na 1 samca, z powodu terytorializmu samców radzę nie łączyć tych ryb z innymi pielęgiczkami chyba że w dobrze zarośniętym akwarium minimum 200l. Rozmnażanie bardzo proste, sam odchowałem ponad 60 młodych( przy następnym poście wrzucę zdjęcie). Oczywiście piasek jako podłoże dla jednego haremu powinno starczyć ok 70l.

Pielęgniczka Borelli- Pochodzi także z Ameryki Południowej
i jest znacznie mniejsza od wyżej wymienionych gatunków max 5-6 cm. Dymorfizm dość  widoczny ponieważ samiec wyróżnia się niebieskim ubarwieniem  i jest lekko większy. Ryba bardzo spokojna i łagodna , nie zaleca się łączenia jej z innymi pielęgniczkami, akwarium co najmniej 54l Podłoże piaszczyste jako dekoracje która będzie przypominać rybą ich biotop możemy użyć liści dębu i szyszek olchy czarnej. Osobiście nie miałem nigdy w swoim akwarium tej rybki lecz zamierzam:)

Pielęgniczka viejita- Pochodzi z Ameryki Południowej
Samiec większy i żywiej ubarwiony. Posiada również wyraźnie wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej.
Spokojny i niekonfliktowy gatunek poza okresem tarła. W okresie godowym agresywna i terytorialna ryba wobec przedstawicieli własnego gatunku.  Najlepiej trzymać samca z jedną samicą, z w większym akwarium z kilkoma samicami Akwarium powinno mieć pojemność co najmniej 80cm długości. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego.

 Pielęgniczka Agassiza- pochodzi z Ameryki Południowej. Samce dorastają do 8cm samice do max 6cm, samce są intensywniej ubarwione. Ryby te w okresie tarła są terytorialne. Akwarium minimum 70l także piasek jako podłoże, ważna jest jakość wody.
Zdjęcia zamieszczone w tym artykule mają licencje CC-SA tak jak większość na blogu


piątek, 14 kwietnia 2017

Ryby z rodziny kąsaczowatych

Witam;)


Kiedy zakładamy swoje pierwsze akwarium i myślimy już o wpuszczeniu ryb, od razu większości kojarzą się popularne 'neonki' czyli nic innego jak neony innesa - najbardziej popularni przedstawiciele jednej dużych grup ryb akwariowych czyli kąsaczowatych.

Do rodziny ryb kąsaczowatych zaliczamy ponad 1200 gatunków, zazwyczaj ławicowyh z których większość zamieszkuje Amerykę Południową. Ryby kąsaczowate należy trzymać w akwariach minium 54l w grupie co najmniej 10 osobników ponieważ są mniej płochliwe i lepiej się prezentują. W nico mniejszych akwariach możemy trzymać tylko neony simulansy, razbory galaxy oraz razbory borneańskie, ale tym gatunkom poświęcę osobny wpis;) Charakterystyczną cechą gatunków z wyżej wymienionej rodziny jest o że lubią one mocny prąd wody oraz powinna ona być miękka. Tarło odbywa się w toni wodnej, samica składa ikrę bezpośrednio do wody w ilości nawet do 300 ziaren. Zwykle trudno rozróżnić płeć.

Najpopularniejsze gatunki:


- neon simulans









- neon innesa







- bystrzyk amandy







- bystrzyk czerwony








- hokejówka amazońska






- fantom czerwony







- miedzik obrzeżony






- tetra czarna (żałobniczka)





- zwinnik jarzeniec



Oczywiście podałem nazwy tylko tych najpopularniejszych ryb czyli dostępnych w sklepach;)
Zachęcam do 'śledzenia' bloga ponieważ niedługo wrzuce post z fotkami z mojego baniaka:D

wszystkie zdjęcia umieszone są legalnie i pochodzą ze strony Ryby akwariowe.Eu