środa, 19 października 2016

Akwarium BW czyli Czarne Wody

Witam;)

Dzisiaj postaram się przybliżyć wam temat Akwarium biotopu Czarnych Wód czyli BW(z ang)

W naturze czarne wody występują głownie w Ameryce Południowej, lecz jest wiele miejsc na świecie gdzie możemy je także zobaczyć, m.in w Azji oraz w Europie nawet w Polsce- (torfianki)
Akwarium typu BW jest niemal całkowicie pozbawione roślin, nie wliczając w to pojedynczych roślin powierzchniowych ( pistia, limnobium rozłogowe, wgłębka wodna),woda jest miękka i pozbawiona drobnoustrojów chorobotwórczych, także jeśli macie problem w akwarium z glonami lub pleśniejącą ikrą, ten zbiornik to idealna propozycja:D
Dekoracje to głownie rozmaite korzenie, czasem także łupiny kokosa, dno pokrywa warstwa butwiejących liści, oraz pojedyncze gałązki. Podłoże to oczywiście drobny piasek.
 zdjęcie ze strony Akwarystyka Tradycyjna- Akwarium BW
Jako mieszkańcy tego zbiorniką najlepiej będą się czuły wszystkie pielęgniczki(np kakadu ramiereza, borelli) .
Gwarantuje że przysporzą każdemu wiele radości przez to, że przy takiej miękkości wody nie będą miały problemu z utrzymaniem ikry i wychowaniu młodych. Jako dodatek do nich świetne będą neony. W tym świetle będą wyglądały zjawiskowo. Alternatywą dla pielęgniczek mogą być skalary lecz wymagają wyższego zbiornika.
Przy tym typie akwarium, nie można przesadzić ze światłem aby nie zepsuć klimatu zbiornika. Może zamiast świetlówki wybrać punktowe power ledy, koniecznie ciepłej barwy.Kolor wody w tego typu akwariach spowodowany jest liśćmi na dnie oraz często filtracją przez torf.

 zdjęcie z forum akwarystycznego Skalar- użytkownik piczu 14-Akwarium BW

Podsumowując ten typ zbiornika na pewno jest godny uwagi, nada ciekawego klimatu pomieszczeniu a ryby będą zadowolone. Przy okazji możemy oszczędzić na roślinach, specjalistycznych dyfuzorach CO2 itd a opieka nad akwarium będzie ograniczona do karmienia jego mieszkańców:)

czwartek, 13 października 2016

Typy akwariów oraz proponowane obsady:)

Witam;)

To już 2 post, teraz już tylko z górki:D Dziś napisze parę słów o akwarium biotopowym, oraz o najpopularniejszym typie szczególnie u początkujących- zbiorniku towarzyskim

fot ze strony Super Akwarium- Prętnik Karłowaty
Wstęp

Akwarium biotopowe- ideą którą kierują się akwaryści, decydujący się na ten właśnie typ jest odwzorowanie rybom ich naturalnego środowiska w jakim żyją. Dobierane są wtedy szczegółowo rośliny i zwierzęta, czasem sprowadzane nawet z danego kontynentu ( odłów). Takie połączenie ryb i ich naturalnego środowiska sprawi że, każdy z nas np. może w domu mieć mały kawałek azjatyckiej rzeki i obserwować naturalne zachowania jej mieszkańców.

Biotop Azja

Każdy biotop możemy podzielić na kilka pomniejszych, gdyż nawet na jednej rzece istniej wiele rożnych obszarów ( górny bieg/ dolny bieg nurt czy rozlewiska) Także postaram się nikogo nie zanudzić;p Podstawowy biotop azjatycki charakteryzuje bujna roślinność, duża ilość korzeni i kryjówek. Jako podłoże dobry będzie drobny jasny żwirek lub piasek.
Rośliny :  nurzańce,limnofile,zwartki, nadwódki,blyxa, pistia,mikrosoria
 Ryby: guramiowate (gurami, prętniki, bojowniki), karpiowate ( razbora klinowa, borneańska), brzanki,piskorki, oraz do małych akwariów- babki
Tu mamy tabele na której są przedstawione niektóre z odmian bojowników, głownie syjamskich. Te ryby są śliczne:D i możemy je trzymać już dobrze urządzonym zbiorniku 30 l ale nigdy nie w kuli!

zdjęcie ze strony Bojownik Syjamski-bojowniki


Akwarium towarzyskie

Najprościej mówiąc, jest to akwarium które zamieszkują ryby z różnych kontynentów, które pasują do siebie pod względem wymagań( temperatura wody, ph, wielkość akwarium). Akwarium to ma sprawiać nam radość i daje nam możliwość posiadania w jednym zbiorniku kilku gatunków naszych ulubionych ryb. Zakładając takie akwarium, jak i zresztą każde trzeba pamiętać aby ryby zamieszkujące w nim tolerowały siebie nawzajem. I na koniec....

Kilka przykładowych obsad do małych zbiorników
akwarium do 30l: 
*1 bojownik  lub stadko krewetek np red cherry
* stadko razbory galaxy lub neon simulans( max 8-10)
*kilka samców gupika pawie oczko lub endlera 

W następnym poście przybliżę temat,obcy niektórym nawet profesjonalnym akwarystom-biotop Czarnych Wód czyli BW.

poniedziałek, 10 października 2016

Początki mojej przygody z akwarystyką

 Początki mojej pasji:) 

Witam:)
 To mój pierwszy post i na pewno nie ostatni;) Nazywam się Filip  a moją przygodę z akwarystyką zacząłem 2 lata temu czyli dalej jestem początkujący;). Jak prawie wszyscy zaczynałem od małego akwarium 30l braku wiedzy, co czasem powodowało małe i większe wpadki;D  Każdy z nas ma jakieś pasje, jednych fascynuje rysowanie innych gry na konsole, lecz mnie zainspirował podwody świat który każdy może stworzyć w domu.
Jak każdy wie, w akwarium głównymi mieszkańcami są zazwyczaj ryby, lecz od kilku lat na naszym rynku stały się ta także popularne krewetki. Mam nadzieję, że dzięki mojemu blogowi przybliżę wielu osobom pasję jaką jest akwarystyka oraz opisze jak założyć krok po kroku zbiornik, jak dbać o rośliny,  jak wybrać mieszkańców naszego podwodnego zakątka oraz podzielę się uwagami i doświadczeniem. Oczywiście nie zabraknie wielu zdjęć w tym także, mojego zbiornika:)

Zdjęcia na tym blogu są dodawane na podstawie licencji CC-SA
Akwarium roślinne
fotka z forum rośliny akwariowe.pl- zbiornik holenderski
Ten typ akwarium które widzimy na fotografii  to zbiornik roślinny. Wymaga dużego świetlenia (powyżej 0.5 wata na litr) żyznego podłoża, stosowania nawozów oraz dozowania Co2. Główną role pełnią tutaj rośliny. Trzeba pamiętać o zasadzie 3 planów( z przodu rośliny tworzące 'trawniczek' , na 2 planie rośliny dorastające do max 10 cm z tyłu rośliny łodygowe dorastające do tafli wody). Moje propozycje dotyczące flory:
1 plan:   np.eleocharis parvula, mały heniek, jeśli mamy słabsze oświetlenie to np anubias nana  lub gałęzatka
2 plan np  kryptokoryny ,blyxa japonica lub pogostemon helferi
3 plan np rotala green lub red, nurzaniec, hygrofilia-(wszytkie rodzaje)
Wszystkie nazwy są to tylko propozycje, w sklepach jest dostępnych wiele rodzajów roślin i jest w czym wybierać:D

Tym krótkim wpisem żegnam się z wami na dziś, w następnym wpisie przybliżę temat akwarium biotopowego oraz towarzyskiego. Podpowiem jak wybrać dekoracje do typu akwarium oraz zaproponuje obsadę do małych zbiorników:)